Awards and prizes

Below are a list of the current prizes and criteria that the School of Civil and Environmental Engineering offer, along with the help of our industry partners each year.

Please note that in order to be eligible for our Prizes, you must be in a program that the School of Civil and Environmental Engineering offers.

Please note that whenever a particular course is not offered that is part of a prize requirement, a suitable alternate will be decided upon.

Prize Name Description of Prize Current Criteria 2019 Winner
EGM Memorial Prize For outstanding performance in GIS courses Awarded to the student with best total mark in GIS courses (GMAT2210 and GMAT4220) Daniel Fowler
Alexander Wargon Prize Best performance in the Structures Discipline in the Bachelor of Engineering in Civil Engineering degree program

Best performance in the Structures discipline in the Bachelor of Engineering, Civil Engineering Program.
Only students completing a Structures Honours Topic are assessed, along with the highest grades in the following courses:
CVEN1300, CVEN2301, CVEN3301, CVEN3302 and CVEN4031


OR


CVEN1300, CVEN2301, CVEN2303, CVEN3303, CVEN3304 and CVEN4041

OR

ENGG1300, ENGG2400, CVEN2303, CVEN3303, CVEN3304 and CVEN4953


(Courses depend on the year you commenced your studies)

Prashanth Gunasekaran
Jacob N Frenkel for the best achievement in Civil Engineering for a first year student Best achievement in Civil Engineering of a first year student. To be awarded to the Student with the best WAM at the end of first year. Shehan Wijesurendra
Weld Australia Prize
for the best performance in CVEN3303 for the best performance in CVEN3303

Yuxuan Lin
The Engineers Australia Civil and Structural Engineering Prize for the best performance in Structural design in the final year of the degree

For the best performance in Structural Design in the final year of the degree
Only students completing a Structures Honours Topic are assessed, along with the highest grades in the following courses:

CVEN4301, CVEN9822 and CVEN4031 

OR
CVEN4301, CVEN9822 and CVEN4041 

OR

CVEN4301, CVEN9822 and CVEN4953
(Courses depend on the year you commenced your studies)

Jiayun Hao
The Full Time Class Of 1962 Civil Engineering And Surveying Alumni Prize for the highest accumulative WAM at the end of 3rd Year in the School of Civil and Environmental Engineering Highest WAM at the end of 3rd year.
Student should be an Australian Citizen and female
Patricia Kesuma
The JK Geotechnics Prize for the best performance in CVEN3202 Soil Mechanics in the Bachelor of Engineering in Civil Engineering or the Bachelor of Environmental Engineering program The best performance in CVEN3202 Chang Chen
The Crawford Munro Memorial Prize for the best performance in CVEN3501 Water Resources Engineering for the best performance in CVEN3501 Water Resources Engineering Ian Lai
The ASI Undergraduate Steel Design Award for the best performance in Structural Analysis and Modelling, and Concrete Structures 

for the best performance in CVEN3301 and CVEN3304

OR

CVEN2303 and CVEN3304

(Courses depend on the year you commenced your studies)

 

William Liang
Assoc Of Public Authority Surveyors for the best performance in GMAT courses, Year 1 Awarded to the student entering year 2 with the best result in Year 1. The student with the best total mark in all year 1 courses. Simon De Feyter
Consulting  Surveyors  NSW -  Land  Development Awarded to the graduating SAGE student with the best total mark in Cadastral and Land Development courses Awarded to the graduating SAGE student with the best total mark in Cadastral and Land Development courses:
GMAT3150, GMAT3420, GMAT4400 & GMAT4450.

Omar Mohammad El Hassan

SSSI - For Photo & R S   
for the best performance in remote sensing and Photogrammetry courses in the Bachelor of Engineering in Surveying and Spatial Information Systems program Awarded to the student with the best total mark in
the Photogrammetry and Remote Sensing course GMAT3500
Noah Tarlo
R.S.  Mather  Memorial  for outstanding performance in Geodesy courses in the Bachelor of Engineering in Surveying and Spatial Information Systems program Awarded to the student with the best total mark
in Geodesy courses: GMAT2700 and GMAT3700.
Guy Baumber
The BOSSI Medal for the best performance in the final year of the Bachelor of Surveying & Spatial Information Science This is the sum of final year courses and includes thesis marks. Daniel Fowler
The Maurice Maughan Prize Awarded to the student with the best total mark
in GMAT2500 and GMAT2550 from the Bachelor of Engineering in Surveying or Geospatial Engineering
Awarded to the student with the best total mark
in GMAT2500 and GMAT2550 from the Bachelor of Engineering in Surveying or Geospatial Engineering
William Thlang
Institution of Surveyors New South Wales Incorporated Prize for the best performance by a graduating student in the Bachelor of Engineering in Surveying and Spatial Information Systems program This prize goes to the student with the best weighted mean mark of all years of the program Daniel Fowler

 

Industry Sponsored CVEN Year 4 Prize winners - Outstanding Fourth or Final year Students in 2019

Criteria:

To qualify for a fourth year dinner prize:

  1. You must be attending – this is a requirement from the sponsor so that they can award you the prize on the night.
  2. For a Discipline Prize, You must have completed an individual honours research thesis and be in your final term of study
  3. Discipline areas are decided by honours thesis topic
  4. If you are a double degree student then you cannot have more than 24UOC to complete
Student Name Prize Industry Sponsor
Bhavik Magan The Civil & Environmental Engineering Water Discipline Prize GHD
William Kuswanto The Civil and Environmental Engineering Practice Prize Cardno
Igor Buvac The Civil and Environmental Engineering Construction Management Discipline Prize Multiplex
Taylor Oishi The Civil and Environmental Engineering Civil with Architecture Discipline Prize ARUP
Ashvittha Santhaseelan The Civil and Environmental Engineering Environmental Discipline Prize JACOBS
James Wang The Civil & Environmental Engineering Geotechnical Discipline Prize PSM
Daniel Fowler The Civil and Environmental Engineering Surveying Discipline Prize RPS
Prashanth Gunasekaran The Civil and Environmental Engineering Structures Discipline Prize Aurecon
Matthew Cen The Civil & Environmental Engineering Transport Discipline Prize Turnbull Engineering