2017 Winners

Presented at the 2018 CSE Prizes Reception

Prize Winner Amount Donor/Sponsor Semester
The Amadeus
COMP9322 Prize
Louis Li Jie Zhu $500 Amadeus Logo Both
The Anita Borg
Award
Anita Borg
Hannah Beder $2,000 Gernot Heiser 
and Trudy Weibel
Both
The Atlassian
COMP1927 Prize, 1st Place
Simon Shields $500 Atlassian Logo  Both
The Atlassian
COMP1927 Prize, 2nd Place
 James Ye $500 Atlassian Logo  Both
The Atlassian 
COMP2911 Prize, 1st Place
Brittany Evat $500 Atlassian Logo  S1
The Atlassian
COMP2911 Prize, 2nd Place
Darayus Nanavati $500 Atlassian Logo  S1
The Ben Rudzyn Memorial 
COMP2121 Prize
Nathaniel Shead and
Travis Warwic Britton
$750 Susan and Joseph Rudzyn Both

The Cog Systems 
COMP3231/ 9201/3891/9283 Prize 1st Place

Mohammad Huda $1,000 Cog Systems S1

The Cog Systems 
COMP3231/ 9201/3891/9283 Prize 2nd Place

M J Di Meglio

 

$500

Cog Systems S1

The Cog Systems 
COMP3231/ 9201/3891/9283 Prize 3rd Place

M S Chen  $500 Cog Systems S1

The CommBank
Cyber Prize for COMP3441

Darayus Nanavati $1,000  CommBank Logo S1 
(announced S2)
The CommBank 
Cyber Prize for COMP9447
A R Rowell $1,000  CommBank Logo S2
The CommBank 
Year 2 Software Engineering Prize
Benjamin Jack Delaney $1,000  CommBank Logo Both
The CommBank 
Year 3 Software Engineering Prize
M Shen $1,000  CommBank Logo Both
The CommBank 
Year 4 Software Engineering Prize
D Ramesh $1,000  CommBank Logo Both
The Department of Defence (Graduate Office) 
COMP3331 Term 1 Prize
Angus McKenzie Fletcher  $1000 Department of Defence Logo S1
The Displayr
COMP4931 Prize, 1st Place
Jerome Samir $2,000 Displayr Logo Both
The Displayr
COMP4931 Prize, 2nd Place
 Desmond Ho Yin Cheang
$1,000 Displayr Logo Both
The Displayr
COMP4931 Prize, 3rd Place
 Nathan Gregory Watkins
$500 Displayr Logo Both
The Ernst & Young 
COMP4337 Prize
Jordan Reid  $500 EY Logo S1

The Exablaze COMP3222 Digital Circuits and Systems Prize

 

Isabel Barlow $1,000   S2
The Google 
Third Year Prize
Matthew Di Meglio $1,000 Google Logo Both
The IMC  
COMP3121 Prize, 1st Place
Kevin Ni $1,000 IMC Logo S1
The IMC  
COMP3121 Prize, 2ndPlace
Linda Wong $500 IMC Logo S1
The IMC  
COMP3121 Prize, 3rd Place
Darayus Nanavati $500 IMC Logo S1
The Jane Street 
COMP3141 Prize, 1st Place
Jessica Theodosius $1,000 Jane Street Logo S1
The Jane Street 
COMP3141 Prize, 2nd Place
James Treloar  $750 Jane Street Logo S1
The Jane Street 
COMP3141 Prize, 3rd Place
Minjie Shen $500 Jane Street Logo S1
The Jane Street 
COMPP3161 Prize, 1st Place
Matthew Di Meglio  $1,000 Jane Street Logo S2
The Jane Street 
COMPP3161 Prize, 2nd Place
Brittany Evat  $750 Jane Street Logo S2
The Jane Street 
COMPP3161 Prize, 3rd Place
Michael Hutchison $500 Jane Street Logo S2
The Jane Street 
COMP4181/9181 Prize, 1st Place
Course not offered in 2017  $1,000 Jane Street Logo S2
The Jane Street 
COMP4181/9181 Prize, 2nd Place
Course not offered in 2017  $750 Jane Street Logo S2
The Jane Street 
COMP4181/9181 Prize, 3rd Place
Course not offered in 2017  $500 Jane Street Logo S2
The Jane Street COMP6752 Prize, 1st Place  Course not offered in 2017  $1,000 Jane Street Logo S1
The Jane Street COMP6752 Prize, 2nd Place  Course not offered in 2017  $750 Jane Street Logo S1
The Jane Street COMP6752 Prize, 3rd Place  Course not offered in 2017  $500 Jane Street Logo S1
The Macquarie 
Performance Prize for Year 1, 1st Place
I S Park $500 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
Performance Prize for Year 1, 2nd Place
H J Scott $350 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
Performance Prize for Year 1, 3rd Place
G Aharon $250 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
Performance Prize for Year 2, 1st Place
M I Huda $500 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
Performance Prize for Year 2, 2nd Place
A R Rowell $350 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
Performance Prize for Year 2, 3rd Place
K Z Ni $250 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
SENG2021 Group Award

J A Dowers, N Malecki, ED Murray, DJ Ovens, JG Treloar, O Zeevi

$2,000 Macquarie Logo S2
The Metamako Thesis Showcase Prize
Angus Kwun Hei Yuen and Nethan Tran

 
$2,000 Metamako Logo S2
The Metamako Best Research Paper Award Heather Weltman $2,000 Metamako Logo S2
The Metamako Advanced Operating Systems COMP9242 Prize Orion Seki Larden $2,000 Metamako Logo S2
The Microsoft 
Performance Prize for Year 3, 1st Place
Jessica Theodosius $300 Microsoft Logo Both
The Microsoft 
Performance Prize for Year 3, 2nd Place
M J Di Meglio $200 Microsoft Logo Both
The Murray Allen
Award in Computer Science
Minjie Shen  $3,000 Murray Allen Photo
Professor Murray Allen
Both
The Niel van der Westhuizen 
COMP4121 Prize
Matthew Di Meglio  $500   S2
The Optiver 
COMP6771 Prize
M Shen $500 Optiver Logo S2
The Optiver 
SENG3011 Group Award

Benjamin Phipps
Mark Nerwich
Matthew Thomas
Tomas Donovic

$2,000 Optiver Logo S1
The QuantumLinx 
COMP2111 Prize
 

James Dowers 

$500 Quantumlinx Logo S1
The Recruit Holdings 
COMP4128 Prize 1st Place

Matthew Stark

 $3,000 Recruit Co Logo S1
The Recruit Holdings 
COMP4128 Prize 2nd Place

Darren Nguyen

 $2,000 Recruit Co Logo S1
The Recruit Holdings 
COMP4128 Prize 3rd Place

Leon Nguyen

 $1,000 Recruit Co Logo S1
The ROKT 
COMP2041 Prize
 Mohammad Huda $1,000 ROKT Logo S2
The ThoughtWorks 
SENG2011 Prize
Benjamin Delaney $500 ThoughWorks Logo  S1
The Wargaming Sydney COMP4141 Prize  Jacob Soderlund $500   S1
The Wargaming Sydney COMP9334 Prize  Jiawei He $500   S1
The Wipro 
COMP4336/9336 Prize
Liu Chengshun $500 Wipro Logo S2
The WiseTech Global 
COMP3311 Prize
Jessica Theodosius $1,000 Wisetech Global Logo S1
The WiseTech Global 
COMP9318 Prize
Jiawei He $1,000 Wisetech Global Logo S2
The WiseTech Global 
COMP9321 Prize
Suneel Tewari  $1,000 Wisetech Global Logo S1
The WiseTech Global 
COMP9323 Prize

Monai Thangsuphanich
Oscar Arzamendia
Daniel Farrugia

$1,000 Wisetech Global Logo S2
The WiseTech Global 
COMP9517 Prize

Andreas Haratzis

$1,000 Wisetech Global Logo S2
The WiseTech Global 
SENG1031 Prize
Jeremy Zhihong Fu $1,000 Wisetech Global Logo S2

 

CSE Performance Awards

Place Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 S1 
PGRD
S2
PGRD
1st

I Su Park

Mohammad Ishraq Huda

Jessica Theodosius

David John Coates

Jiawei He

Jun Rui Chen

2nd

Harrison Jay Scott

Alexander Rohan Hickie Rowell

Matthew James Di Meglio

Angus Kwun Hei Yuen

Mingxuan Hu

Tianle Qiu

3rd

Gal Aharon

Kevin Zihong Ni

Minjie Shen

Divya Ramesh

Ekaterina Gasparian

Vivek Arunagiri

4th

Michael Kedar

Luke Papandrea

William Cameron Lonsdale

Jacob Nils Zwi Soderlund

Hao Huang

Junnan Chen

5th

James Ye

Evangelos Kohilas

Matthew Stark

Lawrence Yi Liang Ling

Xue Sun

Jiawei He

6th

Matthew Alan Davidson

Michael Shiquan Chen

Leon Nguyen

Ariel Pweiyii Tan

Xingyu Li

Sikai Huang

7th

Yehoshua Neach Basserabie

Gregory Ross Omelaenko

Sabrina Kathryn Rispin

Kelvin Chak Fung Li

Chen Chen

Shenglong Chen

8th

Jason Ma

Nathaniel Owen Shead

Aaron Hei Long Lai

Abhinav Kishore

Xinyuan Qian

Ekaterina Gasparian

9th

Brian Manansala

Adley Twain Fount Phu

Darren Zhu

Alen Bou-Haidar

Christina Goddard

Daniel Yi Chin Yang

10th

Nevin Kanishka Suriyaaratchie

Benjamin Jack Delaney

Michael Grahame Hutchison

Nathan Gregory Watkins

Jun Rui Chen

Xiyan Wang