2018 Winners

Presented at the 2019 CSE Prizes Reception

Prize Winner Amount Donor/Sponsor Semester
The Amadeus
COMP9322 Prize
 Mohammad Hossein Nematollahi $500 Amadeus Logo S1
The Anita Borg
Award
Anita Borg
 Danni Ovens $2,000 Gernot Heiser 
and Trudy Weibel
Both
The Ben Rudzyn Memorial 
COMP2121 Prize
 Oliver Daniel Richards and Kangying Lin $750 Susan and Joseph Rudzyn Both

The Cog Systems 
COMP3231/ 9201/3891/9283 Prize 1st Place

 Hui Chuan Tan $1,000 Cog Systems S1

The Cog Systems 
COMP3231/ 9201/3891/9283 Prize 2nd Place

 Kang Wei Chan

 

$500

Cog Systems S1

The Cog Systems 
COMP3231/ 9201/3891/9283 Prize 3rd Place

 Simon Wesley Martin Shields  $500 Cog Systems S1

The CommBank
Cyber Prize for COMP6441

 Thomas Dransfield $1,000  CommBank Logo S1 
 The CommBank
Cyber Prize for COMP6443
 Kenneth Tsang  $1,000 CommBank Logo S1 
 The CommBank
Cyber Prize for COMP6445
 Ka Wing Ho  $1,000 CommBank Logo  S2
 The CommBank
Cyber Prize for COMP6447
Adam Tanana   $1,000 CommBank Logo  S2
 The CommBank
Cyber Prize for COMP6841
Nicholas Roper   $1,000 CommBank Logo  S1
The CommBank
Cyber Prize for COMP6843
 Thomas Phillips  $1,000 CommBank Logo  S1
The CommBank
Cyber Prize for COMP6845
 Hogan Richardson  $1,000 CommBank Logo  S2
The CommBank 
Year 2 Software Engineering Prize
 Harrison Jay Scott $1,000  CommBank Logo Both
The CommBank 
Year 3 Software Engineering Prize
 Ryan James Barry $1,000  CommBank Logo Both
The CommBank 
Year 4 Software Engineering Prize
Yu Yao  $1,000  CommBank Logo Both
The Department of Defence (Graduate Office) 
COMP3331 Term 1 Prize
 Willam Chow $1000 Department of Defence Logo both
The Displayr
COMP4931 Prize, 1st Place
 Yu Yao $2,000 Displayr Logo Both
The Displayr
COMP4931 Prize, 2nd Place
Jianfu Li $1,000 Displayr Logo Both
The Displayr
COMP4931 Prize, 3rd Place
Rimmal Nadeem $500 Displayr Logo Both
The Ernst & Young 
COMP4337 Prize
 Junrui Chen $500 EY Logo S1

The Exablaze COMP3222 Digital Circuits and Systems Prize

 

 Simon Wesley Martin Sheilds $1,000   S2
The Google 
Third Year Prize
 I Su Park $1,000 Google Logo Both
The IMC  
COMP3121 Prize, 1st Place
 I Su Park $1,000 IMC Logo S1
The IMC  
COMP3121 Prize, 2ndPlace
 Conrad William Martin $750 IMC Logo S1
The IMC  
COMP3121 Prize, 3rd Place
  Nicholas Raymond Hiebl $500 IMC Logo S1
The Jane Street 
COMP3141 Prize, 1st Place
 Matthew James Di Meglio $1,000 Jane Street Logo S1
The Jane Street 
COMP3141 Prize, 2nd Place
 Nathaniel Owen Shead $750 Jane Street Logo S1
The Jane Street 
COMP3141 Prize, 3rd Place
 Alexander Rohan Hickie Rowell $500 Jane Street Logo S1
The Jane Street 
COMPP3161 Prize, 1st Place
 Ryan James Barry $1,000 Jane Street Logo S2
The Jane Street 
COMPP3161 Prize, 2nd Place
 Alexander Rohan Hickie Rowell $750 Jane Street Logo S2
The Jane Street 
COMPP3161 Prize, 3rd Place
 Harrison Jay Scott $500 Jane Street Logo S2
The Jane Street COMP6752 Prize, 1st Place   Ray Li $1,000 Jane Street Logo S1
The Jane Street COMP6752 Prize, 2nd Place   Joshua Chin Saik Lau $750 Jane Street Logo S1
The Jane Street COMP6752 Prize, 3rd Place   Ryan James Barry $500 Jane Street Logo S1
The Macquarie 
Performance Prize for Year 1, 1st Place
Oscar Winton Cowdery Lack  $500 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
Performance Prize for Year 1, 2nd Place
 Kenvin Yu $350 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
Performance Prize for Year 1, 3rd Place
Sean Michael Zammit  $250 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
Performance Prize for Year 2, 1st Place
 I Su Park $500 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
Performance Prize for Year 2, 2nd Place
 Adrian Ridge $350 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
Performance Prize for Year 2, 3rd Place
Michael Shiquan  $250 Macquarie Logo Both
The Macquarie 
SENG2021 Group Award
Jason Jia Cheng Chu, Terry John Agapitos, Dennis Carsten Gann, Harrison Jay Scott and Andrew Willam Trout $2000 S2
The Metamako Arista Best Research Paper Prize Saadat Hassan  $2,000 Metamako Logo S2
The Metamako Arista Advanced Operating Systems COMP9242 Prize Michael Ricardo  Manansala $2,000 Metamako Logo S2
The Microsoft 
Performance Prize for Year 3, 1st Place
Ryan James Barry  $300 Microsoft Logo Both
The Microsoft 
Performance Prize for Year 3, 2nd Place
 Alexander Rohan Hickie Rowell $200 Microsoft Logo Both
The Murray Allen
Award in Computer Science
 Louis Francis Cheung $3,000 Murray Allen Photo
Professor Murray Allen
Both
The Niel van der Westhuizen 
COMP4121 Prize
Joshua Chin Saik Lau  $500   S2
The Optiver 
COMP6771 Prize
Course not offered in 2018  $500 Optiver Logo n/a
The Optiver 
SENG3011 Group Award
Christopher Joy, Oliver Randall Dolk, Lachlan Connor Jones,  Raycole Yun De Dai, Christopher Koribalski Johnston $2,000 Optiver Logo S1
The Palantir Technologies COMP9315 Prize, 1st Place  Owen Phillip Arthur Riddy  $1,300  S2
The QuantumLinx 
COMP2111 Prize
 Brittany Jean Soultana Evat

 

$500 Quantumlinx Logo S1
The ROKT 
COMP2041 Prize
Ramachandran Sundareswaran Kaniyur $1,000 ROKT Logo S2
The ThoughtWorks 
SENG2011 Prize
Harrison Jay Scott  $500 ThoughWorks Logo  S1
The Wargaming Sydney COMP4141 Prize  Course not offered in 2018  $500   n/a
The Wargaming Sydney COMP9334 Prize   Joshua Chin Saik Lau $500   S1
The WiseTech Global 
COMP3311 Prize
Michael Quang Tran $1,000 Wisetech Global Logo S1
The WiseTech Global 
COMP9318 Prize
Ingrid Emilie Hermanrud $1,000 Wisetech Global Logo S1
The WiseTech Global 
COMP9321 Prize
 Rahul Anand $1,000 Wisetech Global Logo S1
The WiseTech Global 
COMP9323 Group Prize

 Yixuan Lin, Liling Zhang and Riccardo Fiorista

$1,000 Wisetech Global Logo S2
The WiseTech Global 
COMP9517 Prize
Angus McKenzie Fletcher $1,000 Wisetech Global Logo both
The WiseTech Global 
COMP1531 Prize
  Julian Eric Truong $1,000 Wisetech Global Logo both

 

CSE Performance Awards

Place Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 S1 
PGRD
S2
PGRD
1st Yu, Kenvin Park, I Su Barry, Ryan James Lau, Joshua Chin Saik Huang, Lesi Liu, Yu
2nd Cowdery Lack, Oscar Winton Martinez, Adrian Ridge Rowell, Alexander Rohan Hickie Goldwaser, Adrian Wang, Jingqi Gao, Jian
3rd Zammit, Sean Michael Chen, Michael Shiquan Shead, Nathaniel Owen Tankiang, Austin Wang, Weiyou Peng, Yige
4th Choi, Daniel Wonhyung Hiebl, Nicholas Raymond Dowers, James Anthony Lau, Kenny Ghin Sie Huang, Hao Long, Joshua Charles
5th Lee, Nathan Ting Kwan Scott, Harrison Jay Chan, Kang Wei Huang, Jacky Jiaming Hu, Boxuan Pan, Yu
6th Kaniyur, Ramachandran Sundareswaran Kedar, Michael Kim, Ho Lai, Aaron Hei Long Long, Teng Cheng, Chun-Chu
7th Zhu, Kevin Fallah, Ryan Chen, Emily Yu-Hsin Yao, Yu Gasparian, Ekaterina Krishnapillai, Daniel Devapriyan Jeyaraj
8th Britton-Purhonen, Zara McDonnell, Declan Alexander Leo Dang, Vivian Ye-Ting Tang, Joshua Yan San Krishnapillai, Daniel Devapriyan Jeyaraj Li, Xin
9th He, Yifan O'Brien, James John Kaploun, Andrew Shah, Kavi Manishkumar Li, Shixing Guo, Zhengyu
10th Berridge-Argent, Nicholas Suriyaaratchie, Nevin Kanishka Wadhwa, Jatin Li, Xuefeng Arunagiri, Vivek Gomez, Edrian