2015 Winners

Presented at the 2016 CSE Prizes Reception

Prize Semester Winner Amount Sponsor/Donor
The Alumni
COMP9242 Award
S2 Karl Krauth $2,000 seL4 image
Alumni and Staff**
The Amadeus
COMP9322 Prize
Both Roshan Klissarov and Michael McDonnell $500 Amadeus Logo
The Anita Borg
Award
Anita Borg
All year  Vanessa Ung $2,000 Gernot Heiser 
and Trudy Weibel
The Atlassian
COMP1927 Prize, 1st Place
Both Ray Li $500 Atlassian Logo 
The Atlassian
COMP1927 Prize, 2nd Place
Both  Matthew Di Meglio $500 Atlassian Logo 
The Atlassian 
COMP2911 Prize, 1st Place
S1  Matthew Palmer  $500 Atlassian Logo 
The Atlassian
COMP2911 Prize, 2nd Place
S1  Kenny Ghin Sie Lau $500 Atlassian Logo 
The Ben Rudzyn Memorial 
COMP2121 Prize
S1 Ray Li $750 Susan and Joseph Rudzyn
The BIGWORLD 
COMP4431 Group Prize
Course not run  N/A $500 BigWorld Logo
The CiSRA 
Best Research Paper Award
All year Sara Khalifa $2,000 CISRA Logo
The Department of Defence (Graduate Office) 
COMP3331 Prize, 1st Place
Both Florencia Irena $500 Department of Defence Logo
The Department of Defence (Graduate Office) 
COMP3331 Prize, 2nd Place
Both  Yunxiang Ge $300 Department of Defence Logo
The Department of Defence (Graduate Office) 
COMP3331 Prize, 3rd Place
Both  Claudia Yuan-Ming Tu $200 Department of Defence Logo
The DataCracker
SENG4911 Prize, 1st Place
Both Hamish Durkin $2000 DataCracker
The DataCracker
SENG4911 Prize, 2nd Place
Both  Steven Baskin $1000 DataCracker
The DataCracker
SENG4911 Prize, 3rd Place
Both  Jon Chronopoulos $500 DataCracker
The Google 
Third Year Prize
Both Florencia Irena $1,000 Google Logo
The IMC  
COMP3121 Prize, =1st Place
S1 Zaed Tayeb $750 IMC Logo
The IMC  
COMP3121 Prize, =1st Place
S1  Kevin Tran $750 IMC Logo
The IMC  
COMP3121 Prize, 3rd Place
S1  Mark Pollock $500 IMC Logo
The Jane Street 
COMP3141 Prize, 1st Place
S1 Oliver Tan $1000 Jane Street Logo
The Jane Street 
COMP3141 Prize, 2nd Place
S1  Andrew Semler  $750 Jane Street Logo
The Jane Street 
COMP3141 Prize, 3rd Place
S1  Vanessa Ung  $500 Jane Street Logo
The Jane Street 
COMP4181/9181 Prize, 1st Place
Course not run N/A $1000 Jane Street Logo
The Jane Street 
COMP4181/9181 Prize, 2nd Place
Course not run  N/A $750 Jane Street Logo
The Jane Street 
COMP4181/9181 Prize, 3rd Place
Course not run  N/A $500 Jane Street Logo
The Macquarie 
Performance Prize for Year 1, 1st Place
Both Matthew Di Meglio $500 Macquarie Logo
The Macquarie 
Performance Prize for Year 1, 2nd Place
Both Minjie Shen $350 Macquarie Logo
The Macquarie 
Performance Prize for Year 1, 3rd Place
Both Leon Nguyen $250 Macquarie Logo
The Macquarie 
Performance Prize for Year 2, 1st Place
Both Joshua Lau $500 Macquarie Logo
The Macquarie 
Performance Prize for Year 2, 2nd Place
Both Kevin Tran $350 Macquarie Logo
The Macquarie 
Performance Prize for Year 2, 3rd Place
Both Darwin Vickers $250 Macquarie Logo
The Macquarie 
SENG2021 Group Award
S2 Alen Bou-Haidar, Katrina Mok, Lawrence Ling, Michael Liu and Nathan Jones $2000 Macquarie Logo
The Microsoft 
Performance Prize for Year 3, 1st Place
Both  Florencia Irena $300 Microsoft Logo
The Microsoft 
Performance Prize for Year 3, 2nd Place
Both  Diogo  Real $200 Microsoft Logo
The Murray Allen
Awardin Computer Science
All year  Edward Lee $3,000 Murray Allen Photo
Professor Murray Allen
The NICTA 
Performance Prize for Year 4
Both Japheth Lim $1,000 NICTA Logo
The Optiver 
COMP6771 Prize
S2 Laura  Hodges $500 Optiver Logo
The Optiver 
SENG3011 Group Award
S1 Edwin Li, Banson Tong, Addo Wondo, Jason Lim, Gavin Tam $2000 Optiver Logo
The Optus 
COMP9417 Prize
S1 Laura Hodges $2000 Optus Logo 
The Quantium
COMP2041 Prize, 1st Place
S2 Adrian Goldwaser $1000 QUANTIUM Logo
The Quantium
COMP2041 Prize, 2nd Place
S2 Donny Yang $600 QUANTIUM Logo
The Quantium
COMP2041 Prize, 3rd Place
S2 Matthew Di Meglio $400 QUANTIUM Logo
The Quantium 
COMP3311 Prize, 1st Place
S1 Tony San $1000 QUANTIUM Logo
The Quantium 
COMP3311 Prize, 2nd Place
S1 Gavin Tam $600 QUANTIUM Logo
The Quantium 
COMP3311 Prize, 3rd Place
S1 Florencia Irena and Rees Wilson $200 each QUANTIUM Logo
The QuantumLinx 
COMP2111 Prize
S1 Thomas Kilkelly $500 Quantumlinx Logo
The ResMed
COMP1917 Prize, 1st Place
Both Sebastian Holzapfel $500 ResMed Logo
The ResMed
COMP1917 Prize, 2nd Place
Both Blake Dutton $300 ResMed Logo
The ResMed
COMP1917 Prize, 3rd Place
Both Joshua Merritt $200 ResMed Logo
The ThoughWorks 
SENG2011 Prize
S1 Peter Yu $500 ThoughWorks Logo 
The Wipro 
COMP4336/9336 Prize
S2 Long Teng $500 Wipro Logo

**Alumni COMP9242 Prize Sponsors
Alumni: Matthew Chapman, Luke Deller, Emmanuel Galanos, Charles Gray, Matthew Grosvenor, Josh Matthews, Caleb Moore, Rupert Shuttleworth, David Snowdon, Adam Wiggins, Ka-Shu Wong
Staff: Gernot Heiser, Kevin Elphinstone
Plus other anonymous contributors

CSE Performance Awards

Place Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 S1 
PGRD
S2
PGRD
1st Matthew Di Meglio Joshua Lau Florencia Irena Japheth Lim Feng Zhu Benjamin Henschke
2nd Minjie Shen Kevin Tran Diogo Real Christopher Manouvrier Harold Hoare Pang Luo
3rd Leon Nguyen Darwin Vickers Vanessa Ung Jon Chronopoulos Benjamin Henschke Mingxuan Hu
4th Paal Bergerskogen Glen Carmichael Oliver Tan Kuruppu Gunatillaka Guannan Lin Harold Hoare
5th Sebastian Holzapfel Stanislav Shkel David Coates Steven Baskin Alexander Whillas Zepeng Li
6th Steve Tran Aneita Yang Zaed Tayeb Jiashu Chen Pang Luo Shanqing Jiang
7th Jacob Mikkelsen John Wiseheart Steven Falconieri Theodora Tse Wenzheng Jiang Hengji Liu
8th Austin Tankiang Nicholas Laver Adam Muir Steven Ru Xiao Wang Peerawich Promjai
9th Victor Tse Kyle Simpson Leo Huang Alexis Shaw Diyin Zhou Feng Zhu
10th Adrian Goldwaser Matthew Palmer Nicholas Hurden Richard Zhang Yuheng Du Guannan Lin