Key Contacts

See our key contact list of academics and staff members that you may need to connect with to help you stay on track. For program specific enquiries please contact your Program Authority.


Deputy Dean, Education


Maurice Pagnucco
 

Associate Dean, Academic Programs


Con Doolan
 

Academic Programs Manager


Students can contact the Academic Programs Manager for questions relating to the Dean's Award or Dean's Honours List.

Scott McBride

 

Undergraduate Coordinator

School Contact Person
Biomedical Engineering Socrates Dokos
Chemical Engineering

Stuart Prescott/ Peter Neal

Chemical Engineering Food: Alice Lee

Civil and Environmental Engineering Mario Attard
  Bruce Harvey (GMAT only)
Computer Science and Engineering Computer Science: Alan Blair
Software Engineering: Fethi Rabhi
Bioinformatics: Bruno Gaeta
Computer Engineering: Annie (Hui) Guo
Electrical Engineering and Telecommunications Toan Phung
Mechanical and Manufacturing Engineering Garth Pearce (Acting)
Minerals and Energy Resourses Engineering

Mining: Simit Raval

Petroleum: Furqan Le-Hussain

Photovoltaic and Renewable Energy Engineering  Ivan Perez-Wurfl

Postgraduate Coordinator

School Contact Person
Biomedical Engineering Socrates Dokos
Chemical Engineering Chemical Eng: Graeme Bushell
Food: Alice Lee
Civil and Environmental Engineering Sascha Eisenträger 
Computer Science and Engineering Eric Martin
Electrical Engineering and Telecommunications

Coursework: Dr Shaghik Atakaramians

Assistant PG Coursework Co-ordinator: Dr Hassan Habibi Gharakheili

Research: John Fletcher

Mechanical and Manufacturing Engineering Ron Chan
Minerals and Energy Resources Engineering (MERE)

Mining: Joung Oh

Petroleum: Hamid Roshan

Photovoltaic and Renewable Energy Engineering

Coursework: Ashraf Uddin

Research: Alison Lennon

Academic Standing Coordinator

School Contact Person
Biomedical Engineering Socrates Dokos
Chemical Engineering Patrick Spicer
Graeme Bushell
Civil and Environmental Engineering

Year 1: David Rey
Year 2: Elena Atroschenko and Linlin Ge
Year 3: Ehab Hamed / Divya Jayakumar Nair
Year 4: Robert Holdom / Bruce Harvey (Surveying only)
PG: Sascha Eisenträger

 

Computer Science and Engineering

Computer Science: Alan Blair
Software Engineering: Fethi Rabhi
Bioinformatics: Bruno Gaeta
Computer Engineering: Annie (Hui) Guo

PG: Eric Martin

Engineering Student Centre Lisa Saifoloi
Electrical Engineering and Telecommunications Toan Phung
  Dr Shaghik Atakaramians
Mechanical and Manufacturing Engineering Jonathan Pritchard 
Minerals and Energy Resources Engineering (MERE

Mining UG: Simit Raval

 

Mining PG: Joung Oh

Petroleum UG: Furqan Le-Hussain

Petroleum PG: Hamid Roshan

Photovoltaic and Renewable Energy Engineering  Ivan Perez-Wurfl

Exchange Coordinator

School Contact Person
Biomedical Engineering Socrates Dokos
Chemical Engineering

Chemical Eng: Patrick Spicer

Food: Julian Cox

Civil and Environmental Engineering Civil & Environmental: Mario Attard
Surveying & Geospatial: Bruce Harvey
Computer Science and Engineering John Shepherd
Electrical Engineering and Telecommunications Dr Matthew Priestly 
Mechanical and Manufacturing Engineering Zoran Vulovic
Minerals and Energy Resources Engineering (MERE)

Mining: Simit Raval
Petroleum: Furqan Le-Hussain

 

Photovoltaic and Renewable Energy Engineering  Ivan Perez-Wurfi

Undergraduate Thesis Coordinator

School Contact Person
Biomedical Engineering Michael Stevens
Chemical Engineering Peter Neal
Civil and Environmental Engineering Ian Turner
Computer Science and Engineering Hui Wu
Electrical Engineering and Telecommunications Aron Michael
Mechanical and Manufacturing Engineering

Research Thesis Coordinator (MMAN495x): Tracie Barber
Practice Thesis Coordinator (MMAN40x0): David Lyons

Minerals and Energy Resources Engineering (MERE)

Stuart Clark

Photovoltaic and Renewable Energy Engineering  Merlinde Kay

Postgraduate Thesis/ Project Coordinator

School Contact Person
Biomedical Engineering

Coursework: Michael Stevens
Research: Jelena Rnjak-Kovacina

Chemical Engineering Peter Neal
Civil and Environmental Engineering Daniel O'Shea
Computer Science and Engineering Eric Martin
Electrical Engineering and Telecommunications

Master Project Coordinator (ELEC977x): Shaghik Atakaramians
Master Research Thesis Coordinator (ELEC945x): Aron Michael

Mechanical and Manufacturing Engineering

Master Project Coordinator (MMAN900x): Ronald Chan 
Master Research Thesis Coordinator (MMAN945x): Tracie Barber

Minerals and Energy Resources Engineering (MERE)

Mining: Seher Ata

Petroleum: Stuart Clark 

Photovoltaic and Renewable Energy Engineering 

Ashraf Uddin

Merlinde Kay

Industrial Training Coordinator

For all IT inquiries please contact the IT office eng.wil@unsw.edu.au. The School IT coordinators' primary role is to mark IT reports. For administrative matters related to submission, due dates, graduation, placement approvals, etc, students should contact the IT Office
School Contact Person
Biomedical Engineering N/A
Chemical Engineering Sarah Grundy
Civil and Environmental Engineering Daniel O'Shea
Computer Science and Engineering Mike Bain
Electrical Engineering and Telecommunications Branislav Hredzak
Mechanical and Manufacturing Engineering
Minerals and Energy Resources Engineering (MERE) 

Mining: Carlito Tabelin
Petroleum: Zhixi Chen

Photovoltaic and Renewable Energy Engineering  Brett Hallam

Ethics Officer

School Contact Person
Biomedical Engineering Socrates Dokos
Chemical Engineering Graeme Bushell
Civil and Environmental Engineering Mario Attard
Computer Science and Engineering Michael Thielscher
Electrical Engineering and Telecommunications Iain Skinner
Mechanical and Manufacturing Engineering Kana Kanapathipillai
Minerals and Energy Resources Engineering (MERE)  Seher Ata
Photovoltaic and Renewable Energy Engineering  Stephen Bremner

Grievance Officer

School Contact Person
Biomedical Engineering Socrates Dokos
Chemical Engineering Julian Cox
Civil and Environmental Engineering Mario Attard
Computer Science and Engineering Andrew Taylor
  Sanjay Jha
  Christine Rizkallah 
Electrical Engineering and Telecommunications Jayashri Ravishankar
Mechanical and Manufacturing Engineering Kana Kanapathipillai
Minerals and Energy Resources Engineering (MERE) Seher Ata
Photovoltaic and Renewable Energy Engineering Anna Bruce

 

Problem with this page? Contact